Jak zamontować wewnętrzne parapety laminowane?

Instrukcja dotyczy montażu laminowanych parapetów okiennych montowanych we wnętrzach.

Jak wymierzyć parapet?

Otwory okienne powinny mieć 55 mm przestrzeni na parapet okienny między ścianą a płaszczyzną projektowanego parapetu.  Aby móc obsadzić parapet we wnęce okiennej trzeba zostawić kilka mm przestrzeni, dzięki której łatwo będzie go wpasować między ścianami.

Jakie wymiary są prawidłowe?

Długość parapetu – minimalną długość należy zmierzyć dodając szerokość okna do 2x wymiarów obsadzonych w ścianie części parapetu.

Szerokość parapetu – nie powinna być dłuższa niż 2-krotność odległości od płaszczyzny wrębu ościeżnicy okiennej do lica ściany.

Wymiar wrębu – minimalna odległość od lica ściany do płaszczyzny wrębu w ościeżnicy okiennej to 100 mm.

 Jak docinać parapet?

Najlepiej docelowy parapet docinać w miejscu montażu.  Parapety dostępne są w standardowych wymiarach, w związku z tym należy je przycinać dokładnie do szerokości otworów okiennych, a te bywają różne.  Docinanie wykonujemy na pilarce tarczowej – z piłą z węglikami spiekanymi oraz z podcinaczem.  Tniemy od krawędzi zaoblonej, od góry (laminat dekoracyjny na górze). Piła powinna najpierw ciąć laminat a potem dopiero płytę wiórową. Podczas cięcia i montażu należy obchodzić się ostrożnie z parapetem aby nie zarysować laminatu, a zwłaszcza krawędzi zaoblonej.

UWAGA!

Jeżeli parapet zabezpieczony jest folią ochronną samoprzylepną, należy ją zdjąć na samym końcu. Już po wmontowaniu w otwór okienny.

Jak zabezpieczyć boczne krawędzie parapetu?

Boczne krawędzie należy zabezpieczyć przed dostawaniem się wody. W tym celu należy obkleić boczne krawędzie laminatem lub obrzeżem używając do tego kleju polimetanowego. Można użyć również kleju na bazie polioctanu winylu POW w klasie wodoodporności D3 i D4. Brzegi kleimy wtedy przy pomocy żelazka o temp 150 stopni. Nadmiar obrzeża usuwany ostrym nożykiem, a następnie docieramy krawędzie w tym profilową za pomocą papieru ściernego.  Poczas wykańczania krawędzi należy uważać aby nie dopuścić do powstawania szczelin na styku krawędzi z laminatem a papierem przeciwprężnym. Krawędzie parapetu można też zabezpieczyć kształtownikami tworzywowymi, które przyklejane są na silikon.1. Dociąć parapet okienny do założonych wymiarów

Krok po kroku – jak obsadzić parapet okienny?

Podajemy kolejność dzięki, której praca będzie szybsza i bezbłędna.

1. Dociąć parapet okienny do założonych wymiarów

2. Zabezpieczyć krawędzie parapetu.

3. Chronić laminat. Jeśli nie jest zabezpieczony folią samoprzylepną, okleić go taśmą malarską. Dzięki temu laminat nie porysuje się podczas montażu. Spodnią część parapetu także należy zabezpieczyć – szczególnie w miejscu w którym będzie ona widoczna.

4. Umieścić parapet w docelowym miejscu. Wpasować i podeprzeć aby nie odkształcił się pod wpływem działania pianki montażowej.

5. Wypełnić pianką montażową wnęki w filarkach okiennych oraz przestrzeń pod parapetem.

6. Odczekać 24h. Pianka musi otrzymać wymaganą wytrzymałość. Szczegóły tego procesu zawsze podane są w instrukcji pianki montażowej.

7. Odciąć nadmiar pianki nożem, tak aby można było ją zakryć gipsem bądź zaprawą i zlicować z powierzchnią ściany.

8. Zdjąć folię z parapetu (lub inne zabezpieczenie).

9. Aby poprawić wygląd całości, wypełnić styk parapetu z ościeżnicą i filarkami okiennymi silikonem.